2018     HISTORIC RALLY TROPHY (HISTORIC -69)  (5/6)
         =====================
         1.Lammin Ikkunat ja Ovet Ralli   20.01  Lammi
         2.Autopirtti Ralli               10.02  Ähtäri
         3.Netbaron Mäntsälä Ralli        12.05  Mäntsälä
         4.Orimattila Ralli                7.07  Orimattila
         5.Espoo-ralli                    15.09  Espoo
         6.Urjalan ralli                  13.10  Urjala
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Sami Paavilainen    TerUA     1  Hillman Imp            11                              11
    Matti Leander       HRCF      2  Ford Escort 1300 GT    11                              11
    Juha Mäkitalo       EPUA      3  Alfa Romeo Giulia      11                              11
    Sami Jaakkola       Päij-HUA  4  Volvo 122              11                              11
  5.Jari Ohrankämmen    HRCF      1  Wartburg 353            9                               9
    Jari Valtaala       AlavUA    2  Toyota Corolla          9                               9
    Sakari Salminen     HRCF      3  Ford Cortina GT         9                               9
    Juha Berner         HyUA      4  Plymouth Valiant        9                               9
  9.Raine Lepoaho       KeurUA    1  Morris Cooper S         8                               8
    Veijo Hänninen      SLUA      2  Austin Cooper S         8                               8
    Jari Honkalatva     JSAST     3  Ford Capri 1600 GT      8                               8
    Jarmo Mustonen      UAU       4  Volvo 122               8                               8
 13.Antti Heinänen      AL-Myrsk  1  Fiat 850 Special        7                               7
    Hannu Kärkkäinen    HeiUA     2  Ford Escort 1300 GT     7                               7
    Jyrki Meronen       J.äijät   3  Ford Cortina GT         7                               7
    Sven-Olof Wikman    VUA       4  Volvo 544 Sport         7                               7
 17.Pentti J Laakkonen  HRCF      1  Opel Kadett 1000        6                               6
    Ari Koskinen        UUA       2  Renault 8 Gordini       6                               6
 19.Markku Hannunen     HamUA     1  Fiat 850 Coupe          5                               5
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Jarno Kääpä         TerUA     1    11                              11
    Jouni Suorsa        HausUA    2    11                              11
    Anssi Puroaho       KvanUA    3    11                              11
    Jukka Mustonen      Päij-HUA  4    11                              11
  5.Petri Helmikkala    HRCF      1     9                               9
    Pekka Penttilä      AlavUA    2     9                               9
    Helena Salminen     HRCF      3     9                               9
    Jouni Tanninen      HyUA      4     9                               9
  9.Matti Lepoaho       KeurUA    1     8                               8
    Petri Hänninen      SLUA      2     8                               8
    Pasi Honkalatva     JyvUA     3     8                               8
    Kurt-Ole Ström      SiAk      4     8                               8
 13.Sari Paakkari       AL-Myrsk  1     7                               7
    Pertti Lotsari      HeiUA     2     7                               7
    Antti Temonen       J.äijät   3     7                               7
    Lars-Åke Ahlmark    VUA       4     7                               7
 17.Pekko Rommi         KotkaUA   1     6                               6
    Anni Kalenius       UUA       2     6                               6
 19.Jasmin Hannunen     HRCF      1     5                               5

2018     HISTORIC RALLY TROPHY (HISTORIC -75)
         =====================
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Jussi Lappalainen   KiuUA     5  Ford Escort 1300 GT    11                              11
    Joni Mäkelä         NokUA     6  Ford Escort 1600       11                              11
    Kimmo Juhannusvuori J.äijät   7  Ford Escort RS 2000    11                              11
  4.Tero Salminen       LopUA     5  Toyota Corolla          9                               9
    Kari Loppi          UUA       6  Ford Cortina 1600 GT    9                               9
    Ilpo Hietanen       NuUA      7  Volvo 142 S             9                               9
  7.Jouni Leppälahti    ESRC      5  Ford Escort 1300 GT     8                               8
    Sami Taskinen       KUA       6  Ford Escort 1600        8                               8
    Heikki Valkonen     LMM       7  Volvo 144               8                               8
 10.Heikki Mattila      THU-TEAM  5  Vaz 2101                7                               7
    Esa Vahvaselkä      HAU       6  Ford Escort 1600        7                               7
    Tommi Karjalainen   RiiUA     7  Volvo 142               7                               7
 13.Juha Sarkimo        THU-TEAM  6  Ford Escort 1600        6                               6
    Tomi Tikanmäki      LprRT     7  Saab 96 V4              6                               6
 15.Esa Laine           NHD       6  Ford Escort Twincam     5                               5
    Rauno Väyrynen      NokUA     7  Opel Ascona A           5                               5
 17.Kaj Forsberg        AnkUA     6  BMW 1600-2              4                               4
    Petter Wallen       HRCF      7  Saab 96 V4              4                               4
 19.Timo Kuukka         RiiUA     7  Ford Escort RS 2000     3                               3
 20.Lauri Lajunen       ALTI      7  Triumph TR7             2                               2
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Rauno Hurskainen    Päij-HUA  5    11                              11
    Jaakko Vuokila      RoiUA     6    11                              11
    Jussi Altti         J.äijät   7    11                              11
  4.Annina Noso         LopUA     5     9                               9
    Niina Mönkö         UUA       6     9                               9
    Jari Hellgren       NuUA      7     9                               9
  7.Jussi Huhtinen      Mäntän UA 5     8                               8
    Tomi Kankus         RiiUA     6     8                               8
    Matti Aho           Huuha UA  7     8                               8
 10.Tomi Janger         THU-TEAM  5     7                               7
    Henry Hänninen      HAU       6     7                               7
    Toni Salo           LahUA     7     7                               7
 13.Esa Sarkimo         THU-TEAM  6     6                               6
    Antti Mäkeläinen    UAU       7     6                               6
 15.Antti Härkönen      HRCF      6     5                               5
    Olli Lahti          NokUA     7     5                               5
 17.Joni Forsberg       AnkUA     6     4                               4
    Lauri Lindström     HRCF      7     4                               4
 19.Jukka Toivonen      RiiUA     7     3                               3
 20.Virpi Matikainen    ALTI      7     2                               2

2018     HISTORIC RALLY TROPHY (HISTORIC -81)
         =====================
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Arttu Karttunen     AMM       8  Mazda 1300             11                              11
    Raimo Linden        J.äijät   9  Toyota Celica 1600     11                              11
    Juha Salo           LahUA    10  Ford Escort 2000       11                              11
    Vesa Glad           NokUA    11  Toyota Starlet 1300    11                              11
    Juha Laaksonen      KySUA    12  Volkswagen Golf 16 S   11                              11
    Matti Jaatinen      NHD      13  Volvo 242              11                              11
  2.Markku Hakala       FoSUA     8  Toyota Corolla          9                               9
    Pertti Blomroos     WRT RY    9  Volkswagen Scirocco     9                               9
    Antero Sakselin     SomUA    10  Ford Escort 2000        9                               9
    Janne Lindberg      TerUA    12  Volkswagen Golf GTI     9                               9
    Tomi Vanhatalo      HRCF     13  Opel Ascona B           9                               9
  3.Eetu Ekonen         KannMK   10  Volvo 240 Turbo         8                               8
    Sami Tuominen       SaaUA    12  Chrysler Avenger        8                               8
    Pertti Niemi        NokUA    13  Volvo 242               8                               8
  4.Jyrki Putila        Lv RT    12  Talbot Sunbeam TI 1.6   7                               7
    Ari Gylden          HyUA     13  Opel Manta B            7                               7
  5.Harri Eerola        AnkUA    13  Ford Escort RS 2000     6                               6
  6.Kimmo Mäkinen       HyUA     13  Volvo 242               5                               5
  7.Tuomas Tuuri        ValUA    13  Opel Ascona B           4                               4
  8.Reijo Hartikka      KySUA    13  Opel Kadett C Rallye    3                               3
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Veli-Matti KarttunenAMM       8    11                              11
    Toni Repo           J.äijät   9    11                              11
    Esa Siilimäki       LamUA    10    11                              11
    Linda Mansikkamäki  ÄetUA    11    11                              11
    Esa Ekola           AL-Härmä 12    11                              11
    Jani Kujanpää       THU-TEAM 13    11                              11
  2.Jari Männistö       FoSUA     8     9                               9
    Esko Blomroos       WRT RY    9     9                               9
    Raimo Hautalahti    AL-Myrsk 10     9                               9
    Kai Bruun           J.äijät  12     9                               9
    Raimo Vanhatalo     HRCF     13     9                               9
  3.Vilppu Linjama      SPAUK    10     8                               8
    Juha Karpiola       MäntänUA 12     8                               8
    Markus Salo         NokUA    13     8                               8
  4.Erkki Sainio        Lv RT    12     7                               7
    Kari Sarajärvi      HyUA     13     7                               7
  5.Jarno Tyllinen      AnkUA    13     6                               6
  6.Mika Lähteenmäki    SäkUA    13     5                               5
  7.Kimmo Penttilä      ValUA    13     4                               4
  8.Roosa Hartikka      KySUA    13     3                               3

2018     HISTORIC RALLY TROPHY (HISTORIC -90)
         =====================
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Ilkka Kiviniemi     PR-Rac   15  Toyota Corolla 1600 GT 11                              11
    J-P Haapasalo       HRCF     16  Ford Escort RS 2000    11                              11
    Ilkka Koskela       TerUA    17  Mercedes Benz 190 E    11                              11
  4.Antti Siikala       OriUA    14  Skoda Favorit           9                               9
    Pekka Päivinen      HRCF     15  Opel Corsa GSi          9                               9
    Matti.J. Tarvainen  OriUA    17  Mitsubishi Galant VR-4  9                               9
  7.Esa Lindroos        J.äijät  15  Toyota Corolla 1600 GT  8                               8
  8.Kari Holmberg       HRCF     15  Peugeot 205 GTI         7                               7
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Juha Salmenautio    EPUA     15    11                              11
    Saara Haapasalo     LahUA    16    11                              11
    Katja Salmijärvi    TerUA    17    11                              11
  4.Mikko Anttonen      OriUA    14     9                               9
    Aarre Luoto         J.äijät  15     9                               9
    Jukka Aromaaa       HRCF     17     9                               9
  7.Anja Lindroos       J.äijät  15     8                               8
  8.Elisabete Patricio  EMSC     15     7                               7
PISTEET LUOKITTAIN:
Luokka  1: Ikäkaudet E-G1  enint. 1000cc 
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------  
  1.Sami Paavilainen    TerUA     1  Hillman Imp            11                              11
  2.Jari Ohrankämmen    HRCF      1  Wartburg 353            9                               9
  3.Raine Lepoaho       KeurUA    1  Morris Cooper S         8                               8
  4.Antti Heinänen      AL-Myrsk  1  Fiat 850 Special        7                               7
  5.Pentti J Laakkonen  HRCF      1  Opel Kadett 1000        6                               6
  6.Markku Hannunen     HamUA     1  Fiat 850 Coupe          5                               5
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Jarno Kääpä         TerUA     1    11                              11
  2.Petri Helmikkala    HRCF      1     9                               9
  3.Matti Lepoaho       KeurUA    1     8                               8
  4.Sari Paakkari       AL-Myrsk  1     7                               7
  5.Pekko Rommi         KotkaUA   1     6                               6
  6.Jasmin Hannunen     HRCF      1     5                               5
Luokka  2: Ikäkaudet E-G1  enint. 1300cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------  
  1.Matti Leander       HRCF      2  Ford Escort 1300 GT    11                              11
  2.Jari Valtaala       AlavUA    2  Toyota Corolla          9                               9
  3.Veijo Hänninen      SLUA      2  Austin Cooper S         8                               8
  4.Hannu Kärkkäinen    HeiUA     2  Ford Escort 1300 GT     7                               7
  5.Ari Koskinen        UUA       2  Renault 8 Gordini       6                               6
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Jouni Suorsa        HausUA    2    11                              11
  2.Pekka Penttilä      AlavUA    2     9                               9
  3.Petri Hänninen      SLUA      2     8                               8
  4.Pertti Lotsari      HeiUA     2     7                               7
  5.Anni Kalenius       UUA       2     6                               6
Luokka  3: Ikäkaudet E-G1  enint. 1600cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Juha Mäkitalo       EPUA      3  Alfa Romeo Giulia      11                              11
  2.Sakari Salminen     HRCF      3  Ford Cortina GT         9                               9
  3.Jari Honkalatva     JSAST     3  Ford Capri 1600 GT      8                               8
  4.Jyrki Meronen       J.äijät   3  Ford Cortina GT         7                               7
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Anssi Puroaho       KvanUA    3    11                              11
  2.Helena Salminen     HRCF      3     9                               9
  3.Pasi Honkalatva     JyvUA     3     8                               8
  4.Antti Temonen       J.äijät   3     7                               7
Luokka  4: Ikäkaudet E-G1  yli    1600cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Sami Jaakkola       Päij-HUA  4  Volvo 122              11                              11
  2.Juha Berner         HyUA      4  Plymouth Valiant        9                               9
  3.Jarmo Mustonen      UAU       4  Volvo 122               8                               8
  4.Sven-Olof Wikman    VUA       4  Volvo 544 Sport         7                               7
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Jukka Mustonen      Päij-HUA  4    11                              11
  2.Jouni Tanninen      HyUA      4     9                               9
  3.Kurt-Ole Ström      SiAk      4     8                               8
  4.Lars-Åke Ahlmark    VUA       4     7                               7
Luokka  5: Ikäkaudet G2-H1 enint. 1300cc 
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Jussi Lappalainen   KiuUA     5  Ford Escort 1300 GT    11                              11
  2.Tero Salminen       LopUA     5  Toyota Corolla          9                               9
  3.Jouni Leppälahti    ESRC      5  Ford Escort 1300 GT     8                               8
  4.Heikki Mattila      THU-TEAM  5  Vaz 2101                7                               7
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Rauno Hurskainen    Päij-HUA  5    11                              11
  2.Annina Noso         LopUA     5     9                               9
  3.Jussi Huhtinen      Mäntän UA 5     8                               8
  4.Tomi Janger         THU-TEAM  5     7                               7
Luokka  6: Ikäkaudet G2-H1 enint. 1600cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Joni Mäkelä         NokUA     6  Ford Escort 1600       11                              11
  2.Kari Loppi          UUA       6  Ford Cortina 1600 GT    9                               9
  3.Sami Taskinen       KUA       6  Ford Escort 1600        8                               8
  4.Esa Vahvaselkä      HAU       6  Ford Escort 1600        7                               7
  5.Juha Sarkimo        THU-TEAM  6  Ford Escort 1600        6                               6
  6.Esa Laine           NHD       6  Ford Escort Twincam     5                               5
  7.Kaj Forsberg        AnkUA     6  BMW 1600-2              4                               4
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Jaakko Vuokila      RoiUA     6    11                              11
  2.Niina Mönkö         UUA       6     9                               9
  3.Tomi Kankus         RiiUA     6     8                               8
  4.Henry Hänninen      HAU       6     7                               7
  5.Esa Sarkimo         THU-TEAM  6     6                               6
  6.Antti Härkönen      HRCF      6     5                               5
  7.Joni Forsberg       AnkUA     6     4                               4
Luokka  7: Ikäkaudet G2-H1 yli 1600cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Kimmo Juhannusvuori J.äijät   7  Ford Escort RS 2000    11                              11
  2.Ilpo Hietanen       NuUA      7  Volvo 142 S             9                               9
  3.Heikki Valkonen     LMM       7  Volvo 144               8                               8
  4.Tommi Karjalainen   RiiUA     7  Volvo 142               7                               7
  5.Tomi Tikanmäki      LprRT     7  Saab 96 V4              6                               6
  6.Rauno Väyrynen      NokUA     7  Opel Ascona A           5                               5
  7.Petter Wallen       HRCF      7  Saab 96 V4              4                               4
  8.Timo Kuukka         RiiUA     7  Ford Escort RS 2000     3                               3
  9.Lauri Lajunen       ALTI      7  Triumph TR7             2                               2
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Jussi Altti         J.äijät   7    11                              11
  2.Jari Hellgren       NuUA      7     9                               9
  3.Matti Aho           Huuha UA  7     8                               8
  4.Toni Salo           LahUA     7     7                               7
  5.Antti Mäkeläinen    UAU       7     6                               6
  6.Olli Lahti          NokUA     7     5                               5
  7.Lauri Lindström     HRCF      7     4                               4
  8.Jukka Toivonen      RiiUA     7     3                               3
  9.Virpi Matikainen    ALTI      7     2                               2
Luokka  8: Ikäkaudet G1-I  vakioautot enint. 1300cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Arttu Karttunen     AMM       8  Mazda 1300             11                              11
  2.Markku Hakala       FoSUA     8  Toyota Corolla          9                               9
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Veli-Matti KarttunenAMM       8    11                              11
  2.Jari Männistö       FoSUA     8     9                               9
Luokka  9: Ikäkaudet G1-I  vakioautot enint. 1600cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Raimo Linden        J.äijät   9  Toyota Celica 1600     11                              11
  2.Pertti Blomroos     WRT RY    9  Volkswagen Scirocco     9                               9
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Toni Repo           J.äijät   9    11                              11
  2.Esko Blomroos       WRT RY    9     9                               9
Luokka 10: Ikäkaudet G1-I  vakioautot yli 1600cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Juha Salo           LahUA    10  Ford Escort 2000       11                              11
  2.Antero Sakselin     SomUA    10  Ford Escort 2000        9                               9
  3.Eetu Ekonen         KannMK   10  Volvo 240 Turbo         8                               8
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Esa Siilimäki       LamUA    10    11                              11
  2.Raimo Hautalahti    AL-Myrsk 10     9                               9
  3.Vilppu Linjama      SPAUK    10     8                               8
Luokka 11: Ikäkaudet H2-I  enint. 1300cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Vesa Glad           NokUA    11  Toyota Starlet 1300    11                              11
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Linda Mansikkamäki  ÄetUA    11    11                              11
Luokka 12: Ikäkaudet H2-I  enint. 1600cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Juha Laaksonen      KySUA    12  Volkswagen Golf 16 S   11                              11
  2.Janne Lindberg      TerUA    12  Volkswagen Golf GTI     9                               9
  3.Sami Tuominen       SaaUA    12  Chrysler Avenger        8                               8
  4.Jyrki Putila        Lv RT    12  Talbot Sunbeam TI 1.6   7                               7
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Esa Ekola           AL-Härmä 12    11                              11
  2.Kai Bruun           J.äijät  12     9                               9
  3.Juha Karpiola       MäntänUA 12     8                               8
  4.Erkki Sainio        Lv RT    12     7                               7
Luokka 13: Ikäkaudet H2-I  yli 1600cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Matti Jaatinen      NHD      13  Volvo 242              11                              11
  2.Tomi Vanhatalo      HRCF     13  Opel Ascona B           9                               9
  3.Pertti Niemi        NokUA    13  Volvo 242               8                               8
  4.Ari Gylden          HyUA     13  Opel Manta B            7                               7
  5.Harri Eerola        AnkUA    13  Ford Escort RS 2000     6                               6
  6.Kimmo Mäkinen       HyUA     13  Volvo 242               5                               5
  7.Tuomas Tuuri        ValUA    13  Opel Ascona B           4                               4
  8.Reijo Hartikka      KySUA    13  Opel Kadett C Rallye    3                               3
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Jani Kujanpää       THU-TEAM 13    11                              11
  2.Raimo Vanhatalo     HRCF     13     9                               9
  3.Markus Salo         NokUA    13     8                               8
  4.Kari Sarajärvi      HyUA     13     7                               7
  5.Jarno Tyllinen      AnkUA    13     6                               6
  6.Mika Lähteenmäki    SäkUA    13     5                               5
  7.Kimmo Penttilä      ValUA    13     4                               4
  8.Roosa Hartikka      KySUA    13     3                               3
Luokka 14: Ikäkaudet J1-J2 enint. 1300cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Antti Siikala       OriUA    14  Skoda Favorit           9                               9
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Mikko Anttonen      OriUA    14     9                               9
Luokka 15: Ikäkaudet J1-J2 enint. 1600cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Ilkka Kiviniemi     PR-Rac   15  Toyota Corolla 1600 GT 11                              11
  2.Pekka Päivinen      HRCF     15  Opel Corsa GSi          9                               9
  3.Esa Lindroos        J.äijät  15  Toyota Corolla 1600 GT  8                               8
  4.Kari Holmberg       HRCF     15  Peugeot 205 GTI         7                               7
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Juha Salmenautio    EPUA     15    11                              11
  2.Aarre Luoto         J.äijät  15     9                               9
  3.Anja Lindroos       J.äijät  15     8                               9
  4.Elisabete Patricio  EMSC     15     7                               7
Luokka 16: Ikäkaudet J1-J2 enint. 2000cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.J-P Haapasalo       HRCF     16  Ford Escort RS 2000    11                              11
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Saara Haapasalo     LahUA    16    11                              11
Luokka 17: Ikäkaudet J1-J2 yli 2000cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Ilkka Koskela       TerUA    17  Mercedes Benz 190 E    11                              11
  2.Matti.J. Tarvainen  OriUA    17  Mitsubishi Galant VR-4  9                               9
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Katja Salmijärvi    TerUA    17    11                              11
  2.Jukka Aromaaa       HRCF     17     9                               9


2018     HISTORIC RALLY TROPHY (VETERAANIT)
         =====================
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Pentti J Laakkonen  HRCF      1  Opel Kadett 1000       11                              11
    Jarmo Mustonen      UAU       4  Volvo 122              11                              11
  3.Markku Hannunen     HamUA     1  Fiat 850 Coupe          9                               9
    Veijo Hänninen      SLUA      2  Austin Cooper S         9                               9
    Sakari Salminen     HRCF      3  Ford Cortina GT         9                               9
    Sven-Olof Wikman    VUA       4  Volvo 544 Sport         9                               9

2018     HRCF NUOTTISARJA (5/6)
         ================
         1.Lammin Ikkunat ja Ovet Ralli   20.01  Lammi
         2.Autopirtti Ralli               10.02  Ähtäri
         3.Netbaron Mäntsälä Ralli        12.05  Mäntsälä
         4.Orimattila Ralli                7.07  Orimattila
         5.Espoo-ralli                    15.09  Espoo
         6.Urjalan ralli                  13.10  Urjala
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Juha Selänne        UAU      19  Peugeot 205 Rallye     11                              11
    Heikki Westerlund   LamUA    21  Opel Manta 2.0 E       11                              11
    Antero Laine        UAU      22  Audi Quattro           11                              11
  4.Ilkka Pohjonen      NuUA     19  Skoda Favorit 136 L     9                               9
    Vesa Rissanen       PiekUA   21  Ford Escort RS 1600     9                               9
    Teemu Koivisto      HeiUA    22  Mercedes Benz 280 CE    9                               9
  7.Miguel Diaz AboiltizSsUA     21  Ford Escort RS          8                               8
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Markku Haarala      UAU      19    11                              11
    Hanna Valonen       HeiUA    21    11                              11
    Antti Haapala       KR-TEAM  22    11                              11
  4.Urpo Ikonen         HanUA    19     9                               9
    Pekka Suhonen       PiekUA   21     9                               9
    Pasi Kahelin        JyvUA    22     9                               9


PISTEET LUOKITTAIN:
Luokka 18: Ikäkaudet E-G1  vapaa tilavuus
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  

Luokka 19: Ikäkaudet G2-J2 enint. 1300cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Juha Selänne        UAU      19  Peugeot 205 Rallye     11                              11
  2.Ilkka Pohjonen      NuUA     19  Skoda Favorit 136 L     9                               9
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Markku Haarala      UAU      19    11                              11
  2.Urpo Ikonen         HanUA    19     9                               9
Luokka 20: Ikäkaudet G2-J2 enint. 1600cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  

Luokka 21: Ikäkaudet G2-J2 enint. 2000cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Heikki Westerlund   LamUA    21  Opel Manta 2.0 E       11                              11
  2.Vesa Rissanen       PiekUA   21  Ford Escort RS 1600     9                               9
  3.Miguel Diaz AboiltizSsUA     21  Ford Escort RS          8                               8
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Hanna Valonen       HeiUA    21    11                              11
  2.Pekka Suhonen       PiekUA   21     9                               9

Luokka 22: Ikäkaudet G2-J2 yli 2000cc
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
  1.Antero Laine        UAU      22  Audi Quattro           11                              11
  2.Teemu Koivisto      HeiUA    22  Mercedes Benz 280 CE    9                               9
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
  1.Antti Haapala       KR-TEAM  22    11                              11
  2.Pasi Kahelin        JyvUA    22     9                               9

2018     HISTORIC REGULARITY RALLY TROPHY (5/6)
         ================================
         1.Lammin Ikkunat ja Ovet Ralli   20.01  Lammi
         2.Autopirtti Ralli               10.02  Ähtäri
         3.Netbaron Mäntsälä Ralli        12.05  Mäntsälä
         4.Orimattila Ralli                7.07  Orimattila
         5.Espoo-ralli                    15.09  Espoo
         6.Urjalan ralli                  13.10  Urjala
    Ohjaaja             Seura     L  Auto                    1    2    3    4    5    6    YHT
----------------------------------------------------------------------------------------------
 1.Matti Söderlund      HuuhaUA  23  VW 1500 S              11+1                            12
 2.Timo Kangas          OUA      24  Porsche 924 Turbo      11                              11
 3.Mika Alakoskela      LapUA    23  Opel Corsa              9                               9
   Jaakko Heikkilä      RiiUA    24  Lancia Fulvia           9                               9
 5.Arto Mattila         VaToSUA  23  Mazda 323 4WD           8                               8
 6.Esa Suikkanen        PRCF     23  Porsche 911 SC          7                               7
 7.Hannu Sulonen        HRCF     23  Volvo 142               6                               6
 8.Jarmo Vesala         HRCF     23  Saab V4                 5                               5
 9.Sakari Puro          LemUA    23  Audi 90 Quattro         4                               4
10.Jukka Hallamaa       THU-Team 23  Fiat 124 Spider         3                               3
11.Pentti Andersson     HeiUA    23  Mercedes Benz 190E      2                               2
12.Markku Nieminen      UFAK     23  Saab V4                 1                               1
    Kartanlukija        Seura     L     1    2    3    4    5    6    YHT
-------------------------------------------------------------------------
 1.Vesa Kauppinen       HuuhaUA  23    11+1                            12
 2.Petri Strengell      AL-Lahti 24    11                              11
 3.Aleksi Hirvilampi    ÄhtUA    23     9                               9
   Lauri Heikkilä       RiiUA    24     9                               9
 5.Mikko Rintamäki      JSAST    23     8                               8
 6.Päivi Kauppala       AL-EKarj 23     7                               7
 7.Kari Temonen         HRCF     23     6                               6
 8.Hannu Lukkarinen     EMSC     23     5                               5
 9.Sirkku Hohenthal     SomUA    23     4                               4
10.Olle Munck           THU-Team 23     3                               3
11.Olli Mykrä           HeiUA    23     2                               2
12.Tapani Laitinen      UFAK     23     1                               1

2017     HISTORIC RALLISPRINT PISTEET (5/6)
         ==================================
         1.Lipposen OP Talvirallisprint  8.1  Rantasalmi
         2.Riihivuori Sprint            19.2  Jyväskylä
         3.Kipari Sprint                19.3  Rautavaara
         4.Kerimaa Sprint               20.5  Savonlinna
         5.Ruoveden Rallisprint         10.9  Ruovesi
         6.Kitee Rallisprint             8.10 Keski-Karjala
    Ohjaaja              Seura     L  Auto                     1  2  3  4  5  6  YH
-----------------------------------------------------------------------------------
  1.Vesa Rissanen        PiekUA    4  Ford Escort RS          11 11 (8)11 11 11  55
  2.Niko Allinen         KiuUA     2  Ford Escort 1300 GT      9  - 11 11 11 11  53
  3.Kari Haapalainen     Päij-HUA  3  VW 1303 S               11 11  9  9  9 (9) 49
  4.Matti J Tarvainen    OriUA    5/2 Mitsub G/Skoda 130L     11  9  9  9  9  -  47
  5.Hannu Kärkkäinen     HeiUA     1  Ford Escort 1300 GT      9  9  9  9  9 (9) 45
  6.Antti Manninen       OriUA     2  Skoda Favorit            - 11  7  8  8  9  43
  7.Esa Vahvaselkä       HAU       3  Ford Escort 1600         9  9  - 11  - 11  40
  8.Hannu Tikka          K-KUA     2  Sunbeam Imp              -  -  8  9  -  8  25
  9.Jari-Pekka Haapasalo HRCF      4  Ford Escort RS 2000      8  7  -  8  -  -  23
 10.Jukka Aromaa         HRCF      4  Saab 99 EMS              9  8  -  5  -  -  22
 11.Harri Hartojoki      NilUA     4  Opel Kadett GT/E         -  - 11  9  -  -  20
 12.Harri Korhonen       NilUA     4  Opel Manta B             -  -  9  7  -  -  16
 13.Pekka Suhonen        PiekUA    4  Ford Escort RS 2000      -  9  7  -  -  -  16
 14.Petri Pousi          ESRC      1  Ford Escort 1300 GT      - 11  -  -  -  -  11
 15.Jukka Eteläniemi     P-HUA     1  Ford Escort 1300 GT      -  -  -  - 11  -  11
 16.Pertti Turunen       LvRT      2  Sunbeam Imp              -  -  9  -  -  -   9
 17.Jouni Leppälahti     ESRC      2  Ford Escort 1300 GT      -  -  -  -  9  -   9
    Matti Korpela        P-HUA     4  Opel Ascona B            -  -  -  -  9  -   9
 19.Jukka Lankolainen    HRCF      5  Mercedes-Benz 280 E      9  -  -  -  -  -   9
    Ville Jauhiainen     NilUA     4  Ford Escort RS 2000      -  -  -  -  -  9   9
 21.Vesa Kahelin         JyvUA     5  Volvo 242                -  9  -  -  -  -   9
 22.Lauri Lajunen        ALTI      1  Triumph Vitesse          -  8  -  -  -  -   8
    Reijo Halonen        MäntänUA  2  Sunbeam Imp              -  8  -  -  -  -   8
    Jarmo Leppänen       LMM       4  VW Golf GTI 16V          -  -  -  -  8  -   8
 25.Marko Hovatov        OriUA     2  Toyota Corolla           -  -  -  7  -  -   7
 26.Harri Leponiemi      KSAU      4  Opel Kadett GTE          -  -  -  6  -  -   6
 27.Harri Eerola         AnkUA     4  Ford Escort RS 2000      -  -  6  -  -  -   6
 28.Kari Pylkkänen       RUA       4  Volvo 142                -  -  -  4  -  -   4
Luokka 1: Ikäkaudet E-G1
Luokka 2: Ikäkaudet G2-J2 enint. 1300cc
Luokka 3: Ikäkaudet G2-J2 enint. 1600cc
Luokka 4: Ikäkaudet G2-J2 enint. 2000cc
Luokka 5: Ikäkaudet G2-J2 yli    2000cc